Stagiair innoveren gezocht bij Ministerie van Justitie en Veiligheid | Directie Innovatie, Kennis en Strategie

Wil je graag meer zien? Log in of schrijf je in.
Stagiair innoveren
  • Wanneer
    Februari 2025 18 - 26 weken 32 uur per week
  • Opleidingsniveaus
    HBO Associate Degree HBO-Bachelor HBO-Master WO-Bachelor WO-Master
  • Stagesoorten
    Meewerkstage
  • Salaris
    € 749 per maand
Taakomschrijving

Het Makerscollectief van het Ministerie van Justitie en Veiligheid (JenV) is een dynamische groep ontwerpers die al meer dan twee jaar samenwerkt om ontwerpkracht in te zetten binnen het JenV-domein. Het collectief staat nu voor een nieuwe professionaliseringsstap waarin zij de organisatie en werkwijze verder gaan ontwikkelen en meer inhoudelijk samenwerken om een grotere impact te maken. Dit is jouw kans om actief bij te dragen aan dit proces en tegelijkertijd waardevolle ervaring op te doen binnen een innovatieve en multidisciplinaire omgeving.

Over Directie Innovatie, Kennis en Strategie

Directie Innovatie, Kennis en Strategie (Directie X) versterkt het innovatief en strategisch vermogen van het ministerie van Justitie en Veiligheid (JenV). We helpen JenV te veranderen in een proactieve en wendbare organisatie, die weet wat er leeft en inspeelt op ontwikkelingen. Dit doen we met oog op een veilig en rechtvaardig Nederland, nu en in de toekomst.

Wij richten ons op drie ambities:

  • Strategisch vooruitkijken: We brengen langetermijn ontwikkelingen en vraagstukken in kaart en analyseren hun impact op recht en veiligheid.
  • (Vernieuwende) oplossingen toepassen: We helpen innovatieve ideeën, strategieën en experimenten te verbreden en toe te passen in de praktijk.
  • Samenwerkingen versterken: We verbinden mensen, kennis en organisaties binnen en buiten JenV om gezamenlijk efficiënter te werken.

Onze aanpak

Directie X ondersteunt JenV in het vinden van innovatieve oplossingen voor maatschappelijke uitdagingen. We kijken naar trends op het gebied van innovatie, technologie, kennis, strategie en publiek-private samenwerkingen en vertalen deze naar bruikbare inzichten. Met behulp van marktscans, verkenningen, workshops en samenwerkingen met universiteiten en kennisinstituten zorgen we ervoor dat JenV voorbereid is op toekomstige ontwikkelingen.

Daarnaast werken we nauw samen met slimme start-ups en internationale partners om nieuwe inzichten aan te reiken. Zo creëren we ruimte om te experimenteren en te leren. Onze directe betrokkenheid bij JenV-onderdelen helpt bij het praktisch toepassen van nieuwe technologieën en strategieën.

Onze focusgebieden:

Om onze toegevoegde waarde te vergroten, brengen we meer focus aan in ons werk. We richten ons op vier belangrijke domeinen binnen JenV waar de vraag groot is en onze bijdrage waardevol.

Dit zijn:

  • Het omgaan met arbeidsmarktkrapte.
  • Digitaliseringsvraagstukken voor Justitie en de rechtsstaat.
  • Het verbeteren van samenwerkingen binnen asiel en migratie.
  • Het tegengaan van georganiseerde criminaliteit (ondermijning).

Directie X verbindt mensen met mogelijkheden en zet zich in om JenV klaar te maken voor de toekomst. Door strategisch denken en innovatieve oplossingen te combineren, zorgen we voor impact van idee tot uitvoering.

Werkzaamheden

**Wat ga je doen?**Als stagiair ondersteun je het Makerscollectief bij het verder professionaliseren van de organisatie en werkwijzen. Je loopt mee met onze ontwerpers en draagt bij aan het analyseren, structureren en documenteren van onze aanpakken en activiteiten. Daarnaast help je bij het maken en vertellen van ons verhaal over de ontwerpende aanpak binnen JenV.

Je werkzaamheden bestaan uit:

  • Meelopen en analyseren: Je observeert de verschillende ontwerpaanpakken en activiteiten. Door middel van ontwerpend onderzoek breng je patronen en inzichten in kaart.
  • Co-creatie faciliteren: Je organiseert en begeleidt een co-creatiesessie waarin je de verzamelde inzichten presenteert en eigenaarschap stimuleert.
  • Communciatiemateriaal ontwikkelen: Je werkt aan diverse communicatie-uitingen, zoals slidedecks, flyers of publicaties (bijvoorbeeld een bijdrage aan Tijdschrift voor Governance).
  • Organiseren en reflecteren: Je helpt bij het vormgeven van nieuwe werkwijzen en draagt bij aan reflectiemomenten.

Gewenste profiel

Wij zoeken een creatieve,nieuwsgierige en analytische stagiair die:

  • Ontwerpend onderzoek kan uitvoesren (bijvoorbeeld via desk research, interviews en observaties) en complexe vraagstukken kan analyseren.
  • Kritisch kan kijken naar processen en inhoud, en verbeterpunten kan signaleren.
  • Het leuk vindt om groepen te begeleiden bij co-creatie en reflectiemomenten.
  • Sterk is in reflecteren, zowel op eigen werk als op groepsprocessen.
  • Over goede communicatieve vaardigheden beschikt, met voorkeur voor visuele communicatie (bijvoorbeeld via slidedecks of infographics).
  • Een nieuwsgierige en empathische houding heeft en gemakkelijk verbinding maakt.
  • Assertief en flexibel is in het omgaan met een dynamische omgeving en veranderende prioriteiten.

Wat bieden wij

Wat bieden wij?

  • De mogelijkheid om te ontwerpen en bij te dragen aan een professioneel collectief binnen JenV.
  • Een dynamische leeromgeving waarin je zowel praktische als strategische vaardigheden ontwikkelt.
  • Ervaring met co-creatie, ontwerpend onderzoek en het implementeren van ontwerpprincipes binnen een complexe organisatie.
  • Een gemiddelde werkbelasting van 32 uur per week, waarbij ruimte is om mee te lopen en het ontwerpen in de praktijk te ervaren.

Ben jij een proactieve en creatieve denker én doener die energie krijgt van complexe uitdagingen en graag samenwerkt in een innovatieve omgeving? Dan verwelkomen we je graag in ons team!

Wil je graag meer zien? Log in of schrijf je in.

Ministerie van Justitie en Veiligheid - Directie Innovatie, Kennis en Strategie

Ministerie van Justitie en Veiligheid - Directie Innovatie, Kennis en Strategie

Directie Innovatie, Kennis en Strategie De missie van Directie Innovatie, Kennis en Strategie (Directie X) is het vermogen van het ministerie van Justitie en Veiligheid te versterken om effectief te anticiperen op kansen en uitdagingen in de omgeving. Dit doen we voor een veilig en rechtvaardig Nederland, nu en in de toekomst.

We werken aan drie ambities: we willen zorgen voor meer aandacht voor de lange termijn vraagstukken; we helpen om te komen van exploreren naar implementeren; en we bevorderen samenwerking tussen de onderdelen van het ministerie.